
Nadat de Vlaamse thrillerauteur Toni Coppers afgelopen zaterdag al was geëerd met een Lifetime Achievement Award van de Knack Hercule Poirot-prijs, mocht hij een dag later ook de Max Gouden Vleermuis 2022 in ontvangst nemen.
De jury van deze laatste prijs stelt over het werk van Coppers: ‘De thrillers van deze auteur staan bekend om de ingenieuze plots en doorgedreven psychologische karaktertekeningen die de boeken tot toppers in hun genre maken. Deze auteur schrijft over mensen van vlees en bloed. Zelden is iemand helemaal juist of helemaal fout. Slachtoffers en daders zijn levensecht. Net door dat menselijke is deze auteur zo hartverwarmend.’
2 november 2022
De jury van het Arkcomité van het Vrije Woord heeft de 76ste Arkprijs toegekend aan de volksschrijver Erik Vlaminck. Hij wordt geëerd als consequent beoefenaar van begrijpelijke publieksromans en geëngageerde toneelstukken, die ook en vooral een stem geven aan minder bedeelden, kansarmen en verschoppelingen. Ook zijn jongste roman, Het Nachtlicht (2025), 'geeft blijk van een doorvoelde band met de left behinds, zoals Frank Zappa ze noemde: de kwetsbare marginalen die hun woede en teleurstellingen alleen kwijt kunnen in drankgelegenheden en op straathoeken,' aldus de jury.
De Arkprijs werd in 1951 in het leven geroepen door Herman Teirlinck en de redactie van het Nieuw Vlaams Tijdschrift 'om te verhinderen dat ideologische bekrompenheid de vrijheid van meningsuiting en denken zou inperken. Hij wil die personen voor het voetlicht brengen die zich actief inzetten voor de vrijheid van denken.' Er is geen geldbedrag aan verbonden. Vorig jaar ging de prijs naar Ramsey Nasr.
Foto © Jef Van Eynde
23 maart 2026
Van 28 januari tot en met3 februari 2027 vindt in Vlaanderen en Nederland de Poëzieweek 2027 plaats, met dit jaar als thema ‘zwaartekracht’. Dichter Ester Naomi Perquin schrijft het Poëziegeschenk, een exclusieve bundel met nieuwe gedichten rond dit thema. Vanaf 28 januari 2027, Gedichtendag, wordt het geschenk bij een van de deelnemende boekhandels gratis verstrekt bij aankoop van minimaal €12,50 aan poëzie. Het Poëziegeschenk werd dit jaar geschreven door Ellen Deckwitz.
Foto © Lenny Oosterwijk
23 maart 2026
De bundel kamers van Sandrine Verstraete is bekroond met de Herman de Coninckprijs 2026, zo is op 21 maart bekendgemaakt tijdens een feestelijke soirée bij Platform in Antwerpen. De jury schrijft onder andere: '‘Verstraete noemt de taal roestig, snijdend en beperkt, maar zelf kan ze er paradoxaal genoeg álles mee: afbreken en heropbouwen, verdwijnen en verschijnen, bewaren en bezweren, zingen en spelen. (...) Geen woord, geen beeld, geen klank heeft zij roekeloos gekozen.'
Op 21 maart verscheen ook De 44, een bloemlezing met de beste gedichten uit de ingezonden bundels voor de Herman de Coninckprijs, met gedichten van onder anderen Paul Demets, Anna Enquist, Maarten van der Graaff, Sarah de Koning en Bernice Vreedzaam. De bloemlezing, een uitgave van Behoud de Begeerte en PoeziëCentrum, is voor 5 euro verkrijgbaar in Vlaamse en Nederlandse boekhandels.
Het prijzengeld van de Herman de Coninckprijs bedraagt 7500 euro. Van een gedicht uit de bundel kamers is een poster gemaakt die vanaf volgende week het Vlaamse straatbeeld op zal fleuren.
23 maart 2026
De KB leende vorig jaar 6,0 miljoen e-boeken en 3,1 miljoen luisterboeken uit via de online bibliotheek. Dat is +0,2 miljoen respectievelijk +0,4 miljoen meer dan in 2024. In procenten is dat bij elkaar opgeteld circa 5% groei. Ook zijn er meer leden voor de online bibliotheek, blijkt uit het jaarverslag: +15% (specifiek voor jeugdleden is het +16%). Het aantal actieve gebruikers steeg met 4% (specifiek voor jeugdleden met 6%). De concurrent van commerciële streamingdiensten heeft inmiddels ruim 49.000 e-boeken, bijna 17.000 luisterboeken en 79 tijdschrifttitels in de collectie.


Oceaan, onderdeel van Park Uitgevers, heeft tijdens de London Book Fair de Nederlandse vertaalrechten gekocht van The Middlemist Maids van Cora Matthews (pseudoniem van Katharine McMahon). Volgens senior acquirerend redacteur Neeltje Smitskamp van Park was dit 'de hotste serie' van de beurs. Het eerste deel van de serie, die het succes van Soraya Lane moet evenaren, verschijnt in de zomer van 2027.
'We kregen de unieke kans om deze nieuwe serie snel te bekijken en hebben hem gelijk van tafel kunnen halen', aldus Smitskamp. 'Iedereen die commerciële fictie uitgeeft, is op zoek naar de nieuwe Lucinda Riley of Soraya Lane, en er is maar een heel beperkt aanbod. Bovendien is veel van dat aanbod van veel mindere kwaliteit. Deze serie heeft alles in zich om heel groot te worden: een spannend mysterie, twee tijdlijnen, exotische locaties en volop drama en liefde. Het wordt dé grote serie van 2027, naast de nieuwe serie van Soraya Lane natuurlijk.'
The Middlemist Maids volgt vijf dienstmeisjes uit de jaren 1920, die de opdracht krijgen om naar adembenemende locaties over de hele wereld te reizen om legendarische geperste bloemen terug te brengen. Deze bloemen zouden onheil brengen over het landgoed van een beroemde botanicus in Cornwall, maar slechts één dienstmeisje keert terug en de anderen verdwijnen voorgoed. Voordat ze uit elkaar gingen, beloofden de vijf dienstmeisjes hun kinderen de tweede naam te geven van dezelfde bijzonder zeldzame bloem, zodat hun nakomelingen elkaar ooit weer zouden vinden om hun erfenis op te eisen: Middlemist.
20 maart 2026
Uitgeverijen voegen steeds vaker gouden tickets toe aan boeken. Na De Banketbakker van Cees Holtkamp en Jonah Freud en Onze dagen komen nog van Bas Steman is Singel Uitgeverijen de derde uitgeverij die het instrument inzet. En wel voor Goldband. Net Echt van Dario Goldbach (Nijgh & van Ditmar). Alle exemplaren van dit boek bevatten een gouden krassticker met unieke code, die consumenten kunnen invullen op krasgoldband.com. De koper van het boek met de winnende code krijgt toegang tot 'een exclusieve, intieme boekenclub met Milo, Bo en Kareltje' (de drie leden van Goldband) – en natuurlijk de auteur zelf.
20 maart 2026
De EduGroup neemt de onafhankelijke non-profituitgeverij Seneca Burgerschap over. Het is na de inlijving van Intertaal de tweede overname nadat Antea in 2024 als investeerder in EduGroup stapte. Met Seneca Burgerschap wil het bedrijf zijn positie in het onderwijsveld versterken. Volgens Maarten Herreveld van Antea wordt 'met deze complementaire uitbreiding het totaalaanbod niet alleen verrijkt met nieuwe lesmethoden, maar wordt tevens waardevolle, diepgaande vakkennis en een sterk auteursnetwerk toegevoegd.'
20 maart 2026
De CIGO-vestiging De Posthoorn in Amstelveen heeft vorig jaar 'op verantwoorde wijze de meeste loten verkocht' van de Nederlandse Loterij, die tien kansspelen organiseert (waaronder de Staatsloterij). De winkel verkocht onder meer een van de twee winnende Oudejaarsloten. Op de tweede plaats van de ranglijst van ruim vijfduizend verkooppunten eindigde Primera Kosterman (Zwolle). De winnaar van de afgelopen twee jaar eindigde op drie: tabaksspeciaalzaak Van Vuure (Amsterdam). In de top 25 staan 12 Primera-winkels, drie CIGO's en een Bruna. Dat is de winkel op de Helftheuvelpassage in Den Bosch, die 24e werd.
16 maart 2026
Wilco heeft tijdens de Boekenweek een bijzondere vrachtwagen de weg op gestuurd. Aan de ene kant wordt aandacht besteedt aan de bewustwordingscampagne 'Wie leest heeft een goed verhaal'. Aan de andere kant wordt de winnaar de Boekhandelsprijs van dit jaar gepromoot: In mijn ogen draag ik wolken van Forugh Karimi. (Op de foto vlnr: Carla de Jong van Meridiaan, auteur Forugh Karimi en Gerda Aukes van de Boekhandelsprijs.)


Suzanne Jansen schrijft dit jaar het essay voor de Maand van de Geschiedenis, die traditioneel in oktober plaatsvindt. Het thema is 'Lichaam & geest'. Dat is vanmiddag bekend gemaakt in het tv-programma Tijd voor MAX. In Project RUST. Rusthuizen voor overspannen moeders schrijft Jansen over de herstellingsoorden waar vrouwen in de jaren vijftig en zestig konden bijkomen van wat werd gediagnosticeerd als 'overspannenheid'. Het geschenk wordt uitgegeven door Ambo|Anthos.
12 maart 2026