• 'Lampje' opnieuw verkozen tot favoriete kinderboek aller tijden
    'Lampje' opnieuw verkozen tot favoriete kinderboek aller tijden

    Voor het derde jaar op rij is Lampje van Annet Schaap gekozen tot favoriete kinderboek aller tijden in de jaarlijkse verkiezing van De Grote Vriendelijke Podcast en lezerscommunity Hebban.  De derde Grote Vriendelijke 100 telt 42 klassiekers en 58 moderne boeken.

    Net als vorig jaar staat Films die nergens draaien (Gouden Griffel 2022) van Yorick Goldewijk op plek 2. Mot en de metaalvissers van Sanne Rooseboom completeert de top 3. Misjka van Edward van de Vendel en Anoush Elman, de Gouden Griffel van dit jaar, stijgt van plek 36 naar 4. Hoogste nieuwe binnenkomer in de lijst, op plek 8, is De jongen die van de wereld hield van Tjibbe Veldkamp, dat pas afgelopen zomer verscheen. 

    Een recordaantal van 3600 lezers en luisteraars stuurde dit jaareen lijstje met hun 5 favoriete boeken in, waaruit De Grote Vriendelijke 100 is samengesteld, ruim 500 meer stemmers dan bij de vorige editie en 1100 meer dan bij de eerste verkiezing.

    De top 10 van De Grote Vriendelijke 100 ziet er als volgt uit:
    1. Lampje - Annet Schaap (positie vorig jaar: 1)
    2. Films die nergens draaien - Yorick Goldewijk (2)
    3. Mot en de metaalvissers - Sanne Rooseboom (9)
    4. Misjka – Edward van de Vendel & Anoush Elman (36)
    5. De brief voor de koning - Tonke Dragt (4)
    6. Pluk van de Petteflet - Annie M.G. Schmidt (8)
    7. Gozert - Pieter Koolwijk (3)
    8. De jongen die van de wereld hield – Tjibbe Veldkamp (-)
    9. Briefje voor Pelle – Marlies Slegers (13)
    10. Kruistocht in Spijkerbroek – Thea Beckman (6)

    24 november 2023
  • Meridiaan Uitgevers en BookTokker Marwa Omari starten De LIT-club
    Meridiaan Uitgevers en BookTokker Marwa Omari starten De LIT-club

    Meridiaan Uitgevers start De LIT-club, een driemaandelijkse boekenclub in samenwerking met BookTokker en schrijver Marwa Omari en Athenaeum Boekhandel Zuidoost. Meridiaan stelt dat het geen klassieke boekenclub wordt, maar 'een terugkerende intieme en culturele avond waarin steeds een ander boek van Meridiaan Uitgevers centraal zal staan'. De aftrap is op 21 januari met een eerste De LIT-club rondom Slechte gewoontes van Alana Portero.

    Carla de Jong van Meridiaan Uitgevers zegt over de samenwerking: ‘Voor onze boeken zijn we altijd op zoek naar nieuwe jonge lezers. Die halen hun inspiratie en informatie niet uit traditionele media, maar juist van TikTok, Instagram en andere online platforms. We zijn erg blij om samen te werken met Marwa, die perfect aanvoelt hoe die doelgroep te enthousiasmeren.’

    Begin november begint Marwa Omari aan een online campagne rond het boek, om haar brede volgerskring kennis te laten maken met literaire boeken die op sociale media nog niet vaak genoeg het grote publiek bereiken. Omari is met 77,2 k volgers op Instagram en 63,2 k volgers op TikTok de bookfluencer met het grootste bereik in Nederland. 

    De LIT-club zal plaatsvinden in Athenaeum Boekhandel Zuidoost. Aanmelden is mogelijk vanaf eind november via Instagram (@marwaomari) en TikTok (@marwaomari) van Marwa Omari.

    4 november 2026
  • Sarah van der Maas wint Zeeuwse Boekenprijs
    Sarah van der Maas wint Zeeuwse Boekenprijs

    Sarah van der Maas heeft met haar roman Een tijd als deze de Zeeuwse Boekenprijs 2026 gewonnen. Commissaris van de Koning Hugo de Jonge maakte de winnaar dinsdagavond 3 november bekend tijdens de opening van de Week van het Zeeuwse Boek. Aan de prijs is een bedrag van 5000 euro verbonden.

    De jury is onder de indruk van de ontwikkeling die Sarah van der Maas sinds haar eerdere aanmoedigingsprijs van de Zeeuwse Boekenprijs in 2021 heeft doorgemaakt. Het juryrapport: ‘Met Een tijd als deze laat de schrijfster zien hoeveel ze sindsdien is gegroeid. Ze schrijft met een precisie en een verbeeldingskracht die bewondering afdwingen. Er heeft zich een schrijfster aangediend van wie we nog veel mogen verwachten.’

    De Zeeuwse Boekenprijs wordt sinds 2003 jaarlijks uitgereikt aan het volgens een jury beste boek over een Zeeuws onderwerp of van een auteur met een Zeeuwse achtergrond. De prijs wordt georganiseerd door de Zeeuwse Bibliotheek. Vorig jaar ging de prijs naar Mario Molegraaf voor zijn biografie over Hans Warren. 

    4 november 2026
  • Prix Goncourt voor Philippe Jaenada
    Prix Goncourt voor Philippe Jaenada

    De Prix Goncourt gaat dit jaar naar Philippe Jaenada voor L'inconnu du quai de Javel (Flammarion). Dat is vanmiddag traditiegetrouw bekend gemaakt in restaurant Drouant in Parijs. Het is de zesde keer dat de prijs, die sinds 1903 jaarlijks wordt uitgereikt, naar deze uitgeverij gaat. Koploper is nog altijd Gallimard, met 38 overwinningen. Beide uitgeverijen behoren tot de Groupe Madrigall. Jaenada is met uitzondering van Néfertiti dans un champ de canne à sucre ('Godin tussen het suikerriet'), in 2001 verschenen bij De Geus, nooit in het Nederlands vertaald.

    3 november 2026
  • Geboortehuis Annie M.G. Schmidt officieel overgedragen aan Stichting Bij Annie Thuis
    Geboortehuis Annie M.G. Schmidt officieel overgedragen aan Stichting Bij Annie Thuis

    Het geboortehuis van Annie M.G. Schmidt aan het Kerkplein in Kapelle is officieel overgedragen aan de Stichting Bij Annie Thuis. Daarmee kan de stichting de plannen voor een culturele en maatschappelijke ontmoetingsplek verder uitwerken. De opening staat gepland voor 20 mei 2028, de geboortedag van de schrijfster. Bij Annie Thuis wil in het pand ruimte bieden aan taal, cultuur en ontmoeting. De plannen omvatten onder meer culturele activiteiten, een sociale lunchroom en werkplekken voor mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt.

    De stichting Bij Annie Thuis startte enkele maanden geleden een campagne om Schmidts geboortehuis in Kapelle, dat enige tijd leeg stond na jaren in gebruik te zijn geweest als een meubelzaak, te behouden en een publieke functie te geven. In augustus maakte de stichting bekend de financiering rond te hebben om haar plannen te realiseren.

    3 november 2026
  • Zes schrijvers ontvangen beurs om Friese roman te schrijven
    Zes schrijvers ontvangen beurs om Friese roman te schrijven

    Vrijdagavond zijn tijdens het Frysk Boekefeest de zes schrijvers bekendgemaakt die een beurs van 20.000 euro ontvangen om een Friese roman te schrijven. Het gaat om Jilt Jorritsma, Suzanne Ruys, Tryntsje van der Steege, Bart Temme, Myrte Marije Veenbaas en Eelke Veltman. De beurzen worden verstrekt in het kader van het nieuwe stimuleringsproject Gielegou Rige, dat in het leven is geroepen door het historisch en letterkundig centrum Tresoar, in samenwerking met het Nederlands Letterenfonds en de Provincie Fryslân. Het doel van het project is om beginnende auteurs aan te moedigen oorspronkelijk Friestalig proza te schrijven en zo een nieuwe, jongere generatie lezers te interesseren voor de Friese literatuur. De titels zullen verschijnen in een nieuwe boekenreeks Gielegou Rige. De zes schrijvers werden gekozen uit 71 inzendingen. Naast de schrijversbeurs ontvangen de winnaars ook professionele begeleiding. Ze worden gekoppeld aan een redacteur, in contact gebracht met uitgevers en kunnen een beroep doen op begeleiding van de Skriuwersfakskoalle in Leeuwarden. Het is de bedoeling dat de boeken uiterlijk in 2029 in de winkel liggen.

    Het project Gielegou Rige is mede tot stand gekomen door bijdragen van het Nederlands Letterenfonds en de provincie Fryslân, die elk 150.000 euro verstrekten. Oorspronkelijk zouden vijf beurzen worden uitgereikt, maar door een legaat kon daar nog een extra beurs aan worden toegevoegd. Met het geld worden niet alleen de beurzen gefinancierd, maar ook de opleiding en begeleiding door redacteuren, de ondersteuning aan de uitgevers en de promotie van de boeken. 

    3 november 2026
  • 'In therapie' van Lena Bril wint De Sociologische Bril 2025
    'In therapie' van Lena Bril wint De Sociologische Bril 2025

    Op 30 oktober werd tijdens de Nacht van De Sociologie bekendgemaakt dat het boek In therapie (Prometheus) van Lena Bril De Sociologische Bril 2025 wint. Juryvoorzitter Mark van Ostaijen legt uit waarom de keuze is gevallen op In Therapie: 'De jury kiest voor het meest originele en toegankelijke publiek-sociologische boek. ‘In therapie’ is een gewaagd en spannend boek waar de sociologische verbeeldingskracht vanaf spat. Helder geschreven, vanuit persoonlijk engagement met een kraakheldere collectieve analyse.' Lena Bril dompelde zich een jaar lang onder in de coaching- en therapiewereld en beschrijft in haar boek deze verschillende therapiewerelden.

    De Sociologische Bril bekroont jaarlijks het beste Nederlandstalige publieks­sociologische boek, om het publieke belang van sociologisch denken te bevorderen. De prijs wordt sinds 2021 uitgereikt tijdens De Nacht van de Sociologie.

    3 november 2026
  • Al meer dan 100.000 stemmen voor NS Publieksprijs
    Al meer dan 100.000 stemmen voor NS Publieksprijs

    Er zijn na een kleine drie weken meer dan 100.000 stemmen uitgebracht op de NS Publieksprijs, maakte de CPNB bekend. Met nog tien dagen te gaan lijkt er een record te worden gevestigd. Ter vergelijking: in 2023 (het eerste jaar waarin er geen vrije keuze meer was) waren er 106.914 stemmen, in 2024 'bijna 100.000', en vorig jaar 133.454. De stembus sluit op 12 november om 17 uur, waarna in de uitzending van EenVandaag (NPO1) op dezelfde dag de winnaar bekend wordt gemaakt.

    Alle genomineerde auteurs voeren volgens de CPNB volop campagne. Van een persoonlijke stemoproep van Herman Koch in Eva tot de sociale media-inhakers van Adriaan van Dis. Judith Fanto heeft onder meer een lokale stemactie opgezet waar ook de burgemeester van haar woonplaats Brummen aan meewerkt. Ook zal de kans die lezers maken op onder meer een jaar lang gratis treinreizen, bijdragen aan hun gretigheid om op hun favoriete boek een stem uit te brengen. (Foto: Herman Koch in gesprek met CPNB-directeur Janneke Staarink in het pop-upmuseum van de NS Publieksprijs.)

    2 november 2026
  • Mark Cloostermans wint Knack Hercule Poirotprijs
    Mark Cloostermans wint Knack Hercule Poirotprijs

    Tijdens Boektopia in Kortrijk is zaterdagmiddag de 29ste Knack Hercule Poirotprijs uitgereikt aan Mark Cloostermans voor zijn thriller Alleen de duivel heeft een plan, verschenen bij uitgeverij Krummholz. De Fred Braeckman Award voor het beste debuut ging naar Valerie Trouet voor Cuberdon. Volgens de jury valt Cloostermans' thriller op door de vele verschillende lagen en door een wonderbaarlijke originaliteit. 

    De Knack Hercule Poirotprijs is een jaarlijkse literatuurprijs voor de beste Vlaamse misdaadroman. De prijs is vernoemd naar de beroemde Belgische detective uit de boeken van Agatha Christie en wordt georganiseerd door het tijdschrift Knack. Aan de prijs is een geldbedrag van 5000 euro verbonden, samen met een gepersonaliseerde Montblanc-pen. Vorig jaar ging de prijs naar Wouter Dehairs voor zijn thriller Harde regen.

    2 november 2026
  • Aantal ondertekenaars actie tegen Big Tech overschrijdt de 5000
    Aantal ondertekenaars actie tegen Big Tech overschrijdt de 5000

    Eind september trokken schrijvers, journalisten en vertalers bij een door de Auteursbond, Lira en de NVJ georganiseerde actie naar het kantoor van Meta om te protesteren tegen het gebruik van hun werk voor AI-toepassingen. Inmiddels hebben bijna 3000 schrijvende makers zich aangesloten bij de actie en zijn er meer dan 2000 steunbetuigingen van lezers en andere sympathisanten. Daarmee komt het totale aantal ondertekenaars op opstand.ai op ruim 5000.

    Foto: Ramon van Flymen

    29 oktober 2026
  • Tarieven thuiskopievergoeding periode 2027-2028 vastgesteld
    Tarieven thuiskopievergoeding periode 2027-2028 vastgesteld

    De Stichting Onderhandelingen Thuiskopievergoeding (SONT) heeft de tarieven voor de thuiskopievergoeding voor 2027 en 2028 vastgesteld. De nieuwe tarieven gelden vanaf 1 januari 2027. Aan de nieuwe tarieven ligt een brede herijking ten grondslag. Hiervoor zijn de onderzoeken naar het gebruik van thuiskopieën en de daarmee samenhangende schade voor rechthebbenden uitgebreid en is een nieuwe berekenwijze ontwikkeld. Daarbij wordt meer gekeken naar het daadwerkelijke gebruik van thuiskopieën. De tarieven zijn te vinden op de website van SONT.

    29 oktober 2026
Meer nieuws laden...