
Gisteren hebben Eisma Media Groep te Leeuwarden en Management Media te Hilversum bekend gemaakt dat per 3 februari, met terugwerkende kracht vanaf 1 januari jl., het grafisch vakblad PRINTmatters door Eisma Media Groep is overgenomen. PRINTmatters wordt door de betrokken partijen gekarakteriseerd als 'de marktleidende onafhankelijke multimedia-titel voor de grafimedia en visuele communicatie-branche. Het reeds 108 jaar bestaande merk verspreidt vakinformatie via het vaktijdschrift, website, nieuwsbrief en het event PRINTmatters Vakdag.'
Egbert van Hes, CEO van Eisma Media Groep, stelt over de overname: ‘PRINTmatters past perfect binnen onze portfolio, dat al uitblinkt in vakbladen. Eén daarvan is Sign Benelux. De twee merken PRINTmatters en Sign Benelux blijven naast elkaar bestaan. Met PRINTmatters en Sign Benelux bouwen we verder aan een krachtig multimediaal platform, zowel in print, online als events.'
Foto: Mike Velleman, algemeen directeur-uitgever van Management Media (links), en Egbert van Hes, CEO van Eisma Media Groep
4 februari 2025
Vertalers Jan Willem Bos en Willem Jan Kok zijn de winnaars van de Filter Vertaalprijzen 2026. Bos ontvangt de Filter Vertaalprijs voor zijn vertaling van Theodoros van de Roemeense schrijver Mircea Cărtărescu, uitgegeven door De Bezige Bij. De Filter Vertaalprijs voor kinder- en jeugdboeken gaat naar Willem Jan Kok voor zijn vertaling Het laatste jaar van de Britse dichter en schrijver Matt Goodfellow, uitgegeven door Volt Kinderboeken.
Over de vertaling van Willem Jan Kok schrijft de jury: 'Dit is een krachtige vertaling die de lezer volledig meeneemt. Hiermee laat Kok een belangrijk jeugdboek ook in het Nederlands schitteren.' Jan Willem Bos is volgens de jury zijn vertaling van Cartarescu’s Theodoros 'met epische allure aangegaan. Voor de vertaling van de enorme rijkdom van de roman trok hij alle registers open. Beide vertalers spelen het klaar om met woorden het ene vuurwerk na het andere te creëren.'
Het prijzengeld bedraagt voor beide prijzen € 10.000 en werd ter beschikking gesteld door de GAU (Groep Algemene Uitgevers) en de CPNB (Stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek). De winnaars werden live bekendgemaakt op International Translation Day, woensdag 30 september 2026, in de Theaterzaal van de Bibliotheek op de Neude in Utrecht, tijdens het ILFU Internationaal Literatuurfestival Utrecht.
1 oktober 2026

In september 2027 verschijnt bij Uitgeverij Thomas Rap het nieuwe boek van Yuval Noah Harari met als titel De wetten van de geschiedenis. Harari onderzoekt in dit boek de wetten die de geschiedenis bepalen. Hij behandelt de geschiedenis niet als een oorzakelijke keten van gebeurtenissen die met elkaar verbonden zijn. In plaats daarvan ziet hij het als een geheel van vloeiende processen die met elkaar vermengen, als een netwerk van beken en rivieren. Aan de hand van tal van voorbeelden identificeert Harari zes wetten waaraan alle historische processen onderhevig zijn.
1 oktober 2026
Vandaag is cabaretier en schrijver Paulien Cornelisse in het Antoni van Leeuwenhoek-ziekenhuis in Amsterdam overleden aan de gevolgen van kanker. Ze werd vijftig jaar.
Bij het grote publiek werd Paulien Cornelisse in 2009 bekend met haar boek Taal is zeg maar echt mijn ding, waarvan meer dan 700.000 exemplaren werden verkocht. In 2016 bracht ze de bestseller De verwarde cavia uit in eigen beheer, in plaats van via een traditionele grote uitgeverij. Vanaf dat moment gaf ze haar boeken zelf uit. Ook ontwierp ze zelf haar omslagen en theateraffiches. Haar liefde voor de Japanse taal en cultuur leidde tot het boek Japan in honderd kleine stukjes (2020) en de voor de VPRO gemaakte tv-docuserie Tokidoki (2018 en 2020). In 2024 werd bij Cornelisse kanker vastgesteld, maar ondanks deze tegenslag bleef ze bijzonder productief. Zo schreef ze een vervolg op De verwarde cavia getiteld De verwarde cavia – Terug op kantoor, waarmee ze de NS Publieksprijs 2025 won. Ook zette ze haar column voort op de voorpagina van de Volkskrant en stapte ze in een nieuw televisieavontuur als juryvoorzitter van De Slimste Mens. In 2025 verscheen haar Boekenweekessay Hèhè. Het raakte op de tweede dag van de Boekenweek al uitverkocht.
30 september 2026
En we zijn begonnen! Met een gezamenlijke druk op de knop van Milouska Meulens (auteur van het geschenk Terug naar de schoenenboom), Harmen van Straaten (auteur van het prentenboek Herrie in de tent) en Jacques Vriens (auteur van het Kinderen-voor-Kinderenlied Spot aan!) in de De Roelof Venema School in Amstelveen is vanochtend de Kinderboekenweek 2027 van start gegaan. Naast de officiële presentatie van deze actietitels brachten kinderen op het schoolpodium het Kinderboekenweekgedicht van dit jaar tot leven: De blauwbilgorgel van C. Buddingh'. (foto Bas van Hattum)
30 september 2026
Stichting BREIN heeft een uploader van illegaal gekopieerde Nederlandse luisterboeken aangepakt. Het gaat om een YouTube-kanaal waar complete luisterboeken van populaire Nederlandse titels zoals Oorlogswinter gratis te beluisteren waren. Nader onderzoek door BREIN leidde naar een oude bekende die al eerder door BREIN was aangesproken voor het ongeautoriseerd beschikbaar stellen van luisterboeken. De stichting heeft vervolgens een onthoudingsverklaring met boetebeding geëist van de inbreukmaker met als gevolg dat direct alle luisterboeken van het kanaal zijn verwijderd. Uiteindelijk heeft de man geschikt met BREIN en afgesproken om definitief zijn inbreukmakende activiteiten te staken op straffe van een boete van 500 euro per overtreding, met een maximum van 50.000 euro.
29 september 2026
Gisteren is in het radioprogramma Vroege vogels bekendgemaakt dat de Natuurboekenprijs dit jaar wordt toegekend aan Tine Hens voor haar boek Archief van mogelijk verlies (EPO). In het boek duikt journalist en auteur Tine Hens in haar eigen natuurgeheugen en schrijft over de planten, dieren en natuurfenomenen die op het punt staan te verdwijnen. De jury schrijft onder andere: 'Het boek Archief van mogelijk verlies is een ode en een requiem tegelijk. Tine Hens bezingt de natuur in vele toonaarden, lyrisch, maar met een grondtoon in mineur. Zo sleept ze haar publiek mee, door te verwonderen, te ontroeren en bovenal te vertellen. Archief van mogelijk verlies, geïllustreerd met prachtige houtsnedes van Jan De Kinder, is een boek dat je niet alleen in vervoering brengt, maar ook aan het denken zet.'
De publieksprijs is dit jaar voor het boek Crossbill Natuurgids Nederland deel 1 en 2 van Dirk Hilbers en Constant Swinkels (KNNV). De schrijvers winnen een artist in residence bij It Fryske Gea, aangeboden door Landschappen NL.
Archief van mogelijk verlies en Crossbill Natuurgids Nederland deel 1 en 2 werden gekozen uit een schortlist van vijf titels. De andere drie genomineerden waren:
* In lange rok de koraalriffen op. Anna Weber-van Bosse (1852-1942) - Andrea Kieskamp (Walburg Pers)
* Meester in het paradijs. Jac. P. Thijsse en het landschap - Dik van der Meulen (Querido)
* Miniatuurwereld. De kracht en pracht van korstmossen - Harold Timans en Henk-Jan van der Kolk (Noordboek)
De Natuurboekenprijs (de opvolger van de Jan Wolkersprijs) is een initiatief van natuurorganisatie LandschappenNL, de Volkskrant en Vroege Vogels. De prijs bestaat uit een geldbedrag van 5000 euro en een originele tekening van de winnaar, gemaakt door kunstenaar Raoul Deleo.
Foto: © Alex Festen
28 september 2026
Besties en Odido slaan de handen ineen voor minder schermtijd en meer luistertijd. Ze starten een samenwerking rond het luister- en verzamelabonnement van Besties om schermvrij speelplezier toegankelijker te maken. Vanaf 24 september kunnen Odido-klanten voor een eenmalig bedrag van €7,50, drie maanden lang elke maand een Bestie-figuurtje met een bijbehorend luisterverhaal (normaal €29,99) kopen. Met het initiatief willen Odido en Besties kinderen stimuleren om meer te luisteren en te spelen, zonder dat het scherm centraal staat. Klanten van Odido worden geïnformeerd via de mail over deze aanbieding.
Onlangs maakte Besties overigens ook bekend een abonnementsmodel te lanceren.
27 september 2026
Journalist en presentatrice Merel Westrik is de nieuwe juryvoorzitter van de Woutertje Pieterse Prijs voor het beste kinder- of jeugdboek. Dat maakte Ronald Giphart zojuist bekend in het KRO-NCRV programma De taalstaat op NPO Radio 1. Zij volgt hiermee Rik van de Westelaken op, die de afgelopen drie jaar de jury voorzat. Ook schrijver Ernest van der Kwast en boekverkoper Nathaly Loe Mie treden toe tot de jury. De jury bestaat verder nog uit Frauke Pauwels (recensent, docent en postdoctoraal onderzoeker aan de Universiteit Antwerpen) en Eric Huysen (ontwerper en partner bij Moker Ontwerp). De jury beoordeelt in de komende maanden alle kinder- en jeugdboeken die in 2026 verschenen zijn. De Woutertje Pieterse Prijs zal op zaterdag 10 april 2027 voor de 40e keer uitgereikt worden.
26 september 2026
Schrijver Sjoerd Kuyper (74) is na een kort ziekbed in zijn woonplaats Bergen overleden, zo meldt zijn uitgever Hoogland & Van Klaveren. Kuyper is vooral bekend door zijn werk voor kinderen, hoewel hij ook voor volwassenen schreef. Kuyper schreef meer dan vijftig kinder- en jeugdboeken. Hij verwierf onder andere bekendheid met zijn boeken over de kleuter Robin en met zijn boek Het zakmes (1981), waarvan een succesvolle film en tv-serie werden gemaakt. Hij ontving verschillende keren een Gouden of Zilveren Griffel, onder andere dit jaar nog voor Maantje verhuist de zee. In 2012 kreeg hij voor zijn hele oeuvre de Theo Thijssen-prijs voor kinder- en jeugdliteratuur.
Foto: Ineke Oostveen
23 september 2026
Hoe bevordert de minister van Onderwijs, Cultuur & Wetenschappen transparantie over de inkomsten van schrijvers over hun luisterboeken in abonnementsdiensten? Dat is een van de Kamervragen die Chris Stoffer (foto) van de SGP deze week heeft gesteld. En: waarom zijn zelfs bij de online Bibliotheek, die de facto wordt gefinancierd door het Rijk, de vergoedingen zo laag? Hoe kan de minister eraan bijdragen dat auteurs een stevigere positie krijgen ten opzichte van de commerciële streamingdiensten? Kan ze daarvoor misschien de wet aanpassen? Zie voor de volledige vragenlijst van Stoffer hier.
18 september 2026