• Bronzen Uil voor 'Tussen morgenzee en avondland' van Ramy-El Dardiry
    Bronzen Uil voor 'Tussen morgenzee en avondland' van Ramy-El Dardiry

    Schrijver en onderzoeker Ramy El-Dardiry heeft De Bronzen Uil 2023, de Vlaams-Nederlandse literaire prijs voor het beste prozadebuut. gewonnen voor zijn debuutroman Tussen morgenzee en avondland. 

    De jury onder leiding van Peter Van den Eede als voorzitter, stelt over El-Dardiny's boek: 'Met personages in een ongemakkelijke spreidstand tussen de normen en waarden van verschillende werelden. Verhalen over twijfel en hoop, over achterlaten en verder zoeken. Dikwijls zo diep persoonlijk beschreven dat het autobiografische heel dichtbij lijkt.'De auteur koos volgens de jury niet voor een rechte weg maar voor meerdere kronkelwegen. 'Die omwegen zijn geen last maar een lust. Als een mozaïek, ondoorgrondelijk van dichtbij, openbarend van verderaf.'

    El-Dardiry promoveerde in de natuurkunde en werkt bij de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid. Tussen morgenzee en avondland vertelt het verhaal van een migrant die wil wortelen in Europa maar wiens geboorteplek Alexandrië hem niet zomaar loslaat.

    Aan de Bronzen Uil is een geldbedrag van 10.000 euro verbonden. Het publiek en de lezersjury's kozen voor De beesten van Gijs Wilbrink. Wilbrink ontving voor de Lezersprijs een kunstwerk.

    De shortlist bestond dit jaar verder uit:

    De randen van Angelo Tijssens (Borgerhoff & Lamberigts, 2022)
    Peninsula van Lieven Stoefs (Pelckmans, 2022)
    Citroeninkt van Maral Noshad Sharifi (Prometheus, 2023)
    Weerlicht van Jante Wortel (Das Mag, 2o22)

    27 november 2023
  • Aantal ondertekenaars actie tegen Big Tech overschrijdt de 5000
    Aantal ondertekenaars actie tegen Big Tech overschrijdt de 5000

    Eind september trokken schrijvers, journalisten en vertalers bij een door de Auteursbond, Lira en de NVJ georganiseerde actie naar het kantoor van Meta om te protesteren tegen het gebruik van hun werk voor AI-toepassingen. Inmiddels hebben bijna 3000 schrijvende makers zich aangesloten bij de actie en zijn er meer dan 2000 steunbetuigingen van lezers en andere sympathisanten. Daarmee komt het totale aantal ondertekenaars op opstand.ai op ruim 5000.

    Foto: Ramon van Flymen

    29 oktober 2026
  • Tarieven thuiskopievergoeding periode 2027-2028 vastgesteld
    Tarieven thuiskopievergoeding periode 2027-2028 vastgesteld

    De Stichting Onderhandelingen Thuiskopievergoeding (SONT) heeft de tarieven voor de thuiskopievergoeding voor 2027 en 2028 vastgesteld. De nieuwe tarieven gelden vanaf 1 januari 2027. Aan de nieuwe tarieven ligt een brede herijking ten grondslag. Hiervoor zijn de onderzoeken naar het gebruik van thuiskopieën en de daarmee samenhangende schade voor rechthebbenden uitgebreid en is een nieuwe berekenwijze ontwikkeld. Daarbij wordt meer gekeken naar het daadwerkelijke gebruik van thuiskopieën. De tarieven zijn te vinden op de website van SONT.

    29 oktober 2026
  •  Vlaamse schrijver en filosofe Marijke Van Thielen naakt in Playboy
    Vlaamse schrijver en filosofe Marijke Van Thielen naakt in Playboy

    De Vlaamse schrijfster en filosofe Marijke Van Thielen (40) staat deze maand naakt in Playboy. Ze is de eerste filosofe ooit in het blootblad. Van Thielens debuut Zij nam het vlees, een bundeling filosofische essays, verscheen in maart van dit jaar en is inmiddels aan zijn vierde druk toe. Dit succes is mede te danken aan haar online optreden: Van Thielen plaatst bijna dagelijks een spannende zwart-witfoto van zichzelf met een fragment uit het boek eronder. Het leverde haar miljoenen views en duizenden volgers op.  De Playboy met Marijke Van Thielen ligt in de winkels vanaf vrijdag 30 oktober. 

    29 oktober 2026
  • Rechten 'De laatste ravendochter´ van Merel Godelieve verkocht aan Amerikaanse uitgeverij
    Rechten 'De laatste ravendochter´ van Merel Godelieve verkocht aan Amerikaanse uitgeverij

    De vertaalrechten voor Merel Godelieves fantasydebuut De laatste ravendochter zijn verkocht aan Saga Press, een imprint van Simon & Schuster. De Amerikaanse uitgeverij kocht Noord-Amerikaanse rechten na een exclusieve first look-deal via agentschap WME. De laatste ravendochter verschijnt bij uitgeverij Luitingh-Sijthoff en is een coming-of-age fantasyverhaal waarin magische elementen, Ierse mythologie en een liefdesverhaal worden gecombineerd. Saga Press kocht het boek op basis van een proefvertaling van slechts 100 pagina’s van de Ierse Danny Guinan.

    28 oktober 2026
  • Gratis exemplaren graphic novel over Groningen voor brugklassers
    Gratis exemplaren graphic novel over Groningen voor brugklassers

    De komende vijf jaar ontvangt iedere eerstejaars middelbare scholier in de stad Groningen een exemplaar van de graphic novel STAD 050 gratis, samen met lesmateriaal voor de klas. In de grapic novel wordt verbeeld 'hoe de stad is gegroeid, hoe ze nu werkt en hoe ze er straks uit kan zien.' Het boek is geschreven door Auke Hulst en Martin Hillenga, met historisch onderzoek van Erik Dorsman. Het project is een initiatief van Ellen Schindler – managing partner bij De Zwarte Hond, directeur van Stichting YOU en creatief directeur van METRO O1O en STAD O5O – en 'gebruikt storytelling en beeldcultuur om de stad toegankelijker te maken voor degenen die haar zullen erven', aldus de initiatiefnemers. Het schoolproject start in januari 2027 en loopt gedurende vijf schooljaren (schooljaar 26/27 tot 31/32) 

    In 2023 initieerde Stichting YOU een vergelijkbaar project over Rotterdam, onder de titel METRO 010, waarmee uiteindelijk ruim 30.000 brugklassers bereikt werden.

    27 oktober 2026
  • Rechten trilogie 'De Mergellandmoorden' van Michael Berg verkocht aan Duitsland
    Rechten trilogie 'De Mergellandmoorden' van Michael Berg verkocht aan Duitsland

    De trilogie De Mergellandmoorden van Michael Berg wordt vertaald in het Duits, zo maakte zijn uitgever Ambo Anthos bekend. De trilogie gaat over rechercheur Alex Nievelsteijn, die na jaren vanuit Amsterdam terugkeert naar zijn geboortegrond in Zuid-Limburg, waar hij leiding gaat geven aan een coldcaseteam. De trilogie combineert volgens uitgeverij Ambo Anthos 'sterke psychologische spanning met een verhaal vol geheimen, familiegeschiedenissen en cold cases'. Het derde en laatste deel van De Mergellandmoorden verschijnt dinsdag 10 november en heeft als titel Finale. Deel 1 in de trilogie, Terugkeer, werd in mei bekroond met de Hebban Thrillerprijs, en deel 2 ontving (eveneens in mei) de Gouden Strop. Eerder dit jaar werd ook al bekend dat de trilogie door regisseur Michel Sluysmans in opdracht van NL Film zal worden bewerkt tot een tv-serie.

    27 oktober 2026
  • Maarten Liebregts wint Charlotte Köhler Stipendium
    Maarten Liebregts wint Charlotte Köhler Stipendium

    Het Charlotte Köhler Stipendium, een aanmoedigingsprijs voor literair talent, gaat dit jaar naar Maarten Liebregts, vertaler van Japanse literatuur. De jury prijst zowel de diversiteit in Liebregts’ vertalingen, als zijn opmerkelijke talent om natuurlijke conversaties in het Japans net zo naturel weer te kunnen geven in het Nederlands.

    Het Stipendium gaat elk jaar naar een literair vertegenwoordiger uit een ander vakgebied. Dit jaar een vertaler van literatuur uit het Koreaans, Japans of Chinees. Het Charlotte Köhler Stipendium is een aanmoedigingstoelage van € 5000,- en wordt jaarlijks toegekend aan een auteur of vertaler van wie in de afgelopen vijf jaar titels zijn uitgebracht. Elk jaar komt een ander genre in aanmerking: literaire vertaling (2026), proza (2027), poëzie (2028) of toneel (2029). De uitreiking van Charlotte Köhler Stipendium aan Maarten Liebregts vindt plaats op 11 december 2026 in het Amsterdamse muziekpodium Splendor.

    Foto: Stijn Veldhuizen

    26 oktober 2026
  • Nijgh & van Ditmar domineert shortlist Gouden Kookboek
    Nijgh & van Ditmar domineert shortlist Gouden Kookboek

    Vier van de zes genomineerde titels op de shortlist van het Gouden Kookboek zijn verschenen bij Nijgh & van Ditmar – de uitgeverij die ook al zes van de tien titels op de longlist had. Dat is zojuist bekend gemaakt op de website van Libelle, dat ook in het nieuwe nummer redactioneel veel aandacht besteed aan deze kookboeken. Op 5 december wordt de winnaar bekend gemaakt in het tv-programma RTL Boulevard (RTL4). Na deze selectie van de vakjury onder voorzitterschap van Thomas van Vliet (culinair redacteur BinnensteBuiten) mag nu het publiek de winnaar bepalen. Iedereen kan vanaf nu hier stemmen op zijn of haar favoriet.

    De volledige shortlist:
    * Canapé. Kleine en elegante recepten voor lunch en diner – Janneke Philippi (Nijgh & Van Ditmar) 
    * Heilig Boontje. Het ultieme kookboek over peulvruchten – Joeri Veul (Good Cook) 
    * Maluku. De pure keuken van de Molukse eilanden – Carl Lemette-Polhaupessy & Mas van Putten (Nijgh & Van Ditmar) 
    * Pien's Dinner Club. Comfortrecepten, hostingtips en menu’s – Pien Wekking (Nijgh & Van Ditmar) 
    * Sama Sama. Verhalen en recepten aan de Indische keukentafel – Perry de Man (Harper Collins) 
    * Zure-kersen-hart. Van burek tot brudet, van Sarajevo tot Amsterdam – Tamara Ivanović (Nijgh & Van Ditmar)

    25 oktober 2026
  • Jozef Deleu (89) overleden
    Jozef Deleu (89) overleden

    De Vlaamse dichter en essayist Jozef Deleu is op 89-jarige leeftijd overleden, zo werd gisteren bekend. Deleu is vooral bekend als de oprichter van het culturele tijdschrift Ons erfdeel in 1957, dat een onafhankelijk en pluralistisch beeld wilde geven van de taal en cultuur van de Lage Landen en dat hij tot zijn pensioen in 2002 zou leiden. Het tijdschrift (en de eraan gekoppelde Vlaams-Nederlandse cultuurpolitieke instelling) ging vanaf 2020 verder onder de naam de lage landen. Deleu begon in 2003 Het Liegend Konijn, een tijdschrift met uitsluitend gedichten, van gevestigde namen en debutanten. de lage landen noemt Deleu in een In memoriam 'een van de invloedrijkste pleitbezorgers van de Nederlandse taal en cultuur. Als oprichter van Ons Erfdeel (het huidige de lage landen) en bezieler van talrijke Vlaams-Nederlandse initiatieven speelde hij een sleutelrol in de emancipatie van de Nederlandstalige cultuur, binnen én buiten de landsgrenzen,' aldus het In memoriam. Deleu publiceerde verschillende poëziebundels, samengebracht in Ondoorgrond, zijn verzamelde gedichten van 1963 tot 2019. Daarna verschenen nog twee bundels 'miniaturen': geluiden voor de laatste dag (2021) en het paard van mijn vader (2023). Vanaf 1976 verzorgde hij het Groot Gezinsverzenboek, later Groot Verzenboek, een populaire bloemlezing van Nederlandstalige poëzie die herhaaldelijk werd heruitgegeven en aangevuld met nieuwe gedichten.

    22 oktober 2026
  • Verkoop omstreden Dachau-biografie gestaakt na oproep tot boycot
    Verkoop omstreden Dachau-biografie gestaakt na oproep tot boycot

    De verkoop van het boek Getekend voor het leven in Dachau en Indië van Laurens van Aggelen is gestaakt. In de in 2023 verschenen biografie blikt de 99-jarige Willem Wilmink onder andere terug op zijn vermeende gevangenschap in het nazikamp Dachau. Door publicaties van onder andere het Historisch Nieuwsblad werd echter duidelijk dat de Dachau-gevangenschap van de hoofdpersoon geheel verzonnen was. Om die reden riepen de werkgroep 'Herdenk Nazis Niet' en leden van de Ver. v. Verzetskinderen daarom op 13 oktober op tot een boycot van het boek. Deze oproep heeft ertoe geleid dat Bol.com, Bruna en Amazon de titel hebben geblokkeerd of verwijderd. Ook de uitgeverij, White Elephant Publishing uit Arnhem, heeft de verkoop gestaakt. De uitgever en tevens auteur van het boek, Laurens van Aggelen, is niet voor commentaar bereikbaar, aldus de initiatiefnemers van de boycotactie.

    15 oktober 2026
Meer nieuws laden...