• Heineken-ontvoerder trekt onthullend boek terug
    Heineken-ontvoerder trekt onthullend boek terug

    Jan Boellaard, naast Cor van Hout, Frans Meijer en Willem Holleeder een van de ontvoerders van Freddy Heineken en zijn chauffeur Ab Doderer in 1983, zou op 23 november met een boek komen. Wij willen gangster worden zou zijn volledige bekentenis zijn over de jaren vóór de Heineken-ontvoering, waarin hij bij vele (gewelddadige) overvallen betrokken was. Het boek, het eerste in een tweeluik, werd enige weken geleden aangekondigd door uitgeverij Lebowski. Boellaard trekt zich nu echter terug, zo meldt Lebowski in een kort persbericht. 'Ik wil de vuile was niet buiten hangen', zegt Boellaard daarin. Naar de reden dat hij zo op het laatste moment van publicatie afziet, blijft het gissen. Dreiging van (toenmalige) kompanen of het voorbereiden van schadevergoedingsprocedures door slachtoffers van destijds worden als mogelijke oorzaken geopperd. 

    6 november 2019
  • Anja van Berkel 50 jaar boekverkoper
    Anja van Berkel 50 jaar boekverkoper

    Op donderdag 12 juni 2025 vierde de Eindhovense Boekhandel Van Piere vijftig jaar boekverkoperschap van Anja van Berkel. Ze kreeg voor dit bijzondere jubileum de gouden jubileumspeld met briljant van de KVB opgespeld. Van Berkel startte op 1 juni 1975 als boekverkoper bij Standaardboekhandel Pillot in Tilburg. Ze was toen 16 jaar oud en startte rechtstreeks vanaf de middelbare school als winkelmedewerker. Pillot werd in de jaren tachtig toegevoegd aan de Wristers-groep en weer wat later werd de Wristers-groep overgenomen door Boekhandel Van Piere in Eindhoven. Van Berkel kwam in Eindhoven terecht toen de Tilburgse winkel in 1992 werd samengevoegd met enkele andere winkels uit de Van Piere-Wristers-groep in de toen nieuwe Heuvel Galerie in Eindhoven. Tot op de dag van vandaag voert ze daar haar assortiment non-books. Daarnaast vervulde ze nog verschillende andere rollen, zoals die van teamleider. Ze heeft aangegeven na haar pensioen in december nog af en toe inzetbaar te willen zijn in de winkel.

    16 juni 2025
  • Astrid Habraken en Mathilda van den Hof winnen Literaire Parel
    Astrid Habraken en Mathilda van den Hof winnen Literaire Parel

    De juryprijs en de publieksprijs van de Literaire Parel (voorheen de Indie Awards) zijn gewonnen door respectievelijk Astrid Habraken en Mathilda van den Hof. Habraken ontving de prijs voor haar roman Madame Bonheur – Een Haagse liefde en Van den Hof werd bekroond voor haar autobiografische roman Wat is haar naam?.

    De Literaire Parel wordt jaarlijks toegekend aan boeken die in eigen beheer zijn uitgegeven en die zich onderscheiden door stijl, originaliteit en kwaliteit. De prijs bestaat sinds 2017, toen nog onder de naam Indie Awards, opgericht om Indie-auteurs in het zonnetje te zetten. Eind 2024 ontstond uit de Indie Awards de Stichting Literaire Parel.

    16 juni 2025
  • Sterre de Bont, Cato de Boer en Vince Konings gaan Mee naar de Messe
    Sterre de Bont, Cato de Boer en Vince Konings gaan Mee naar de Messe

    Sterre de Bont (Love Books), Cato de Boer (Pluim) en Vince Konings (Meulenhoff Boekerij) hebben een ticket gewonnen voor de Frankfurter Buchmesse in oktober, zo werd vrijdag tijdens de Elspeetconferentie bekend gemaakt. Deze drie jonge boekenvakkers wonnen de wedstrijd Mee naar de Messe die Stichting Elspeet en de Groep Algemene Uitgevers (GAU) elk jaar uitschrijven. De prijs dekt, behalve toegang tot de beurs, de reis en twee hotelovernachtingen.

    16 juni 2025
  • Olivier van Beemen wint Brusseprijs voor beste journalistieke boek
    Olivier van Beemen wint Brusseprijs voor beste journalistieke boek

    Afgelopen weekend is in een speciale uitzending van het radioprogramma Met het Oog op Morgen bekendgemaakt dat de Brusseprijs voor beste journalistieke boek dit jaar gaat naar Olivier van Beemen voor zijn boek Ondernemers in het wild (Prometheus), dat gaat over African Parks, een NGO die actief is in 23 Afrikaanse natuurgebieden. De jury, onder leiding van voorzitter Lotfi El Hamidi, prijst Van Beemens boek als 'een knap staaltje onderzoeksjournalistiek. Hij neemt het op tegen een rijke, neokoloniale onderneming die zonder scrupules haar macht uitbreidt via wildparken in Afrika. Van Beemen legt een lucratief circuit bloot dat doorgaans aan het oog wordt onttrokken. Hij heeft gebruik gemaakt van alle denkbare instrumenten uit de journalistieke gereedschapskist. Ondanks actieve en zelfs intimiderende tegenwerking liet hij zich niet uit het veld slaan.´

    De Brusseprijs is een initiatief van het Fonds Bijzondere Journalistieke Projecten (Fonds BJP) in samenwerking met het NPO Radio 1 programma NOS Met het Oog op Morgen. De winnaar ontvangt een geldbedrag van €10.000,- De andere vier genomineerden waren dit jaar Een adres. De geschiedenis van de Joodse onderduik van Michal Citroen, De Belg. Christian Van Thillo de mediakoning van de Lage Landen van Mark Koster, Narco’s in Nederland. Meedogenloze XTC- en cocaïnemaffia uit Brabant en Amsterdam, miljarden winst en ongekende corruptie van Jan Meeus en Ruzland. Land in oorlog met zichzelf en met de wereld van Eva Cukier. Vorig jaar ging de prijs naar 
    Jeroen van Bergeijk.

    16 juni 2025
  •  Adriaan Langendonk gelauwerd voor bijdrage aan leesbevordering
    Adriaan Langendonk gelauwerd voor bijdrage aan leesbevordering

    Gisteren is Adriaan Langendonk tijdens het Nationale Bibliotheekcongres door de KB, nationale bibliotheek en Stichting Lezen onderscheiden in de 'Orde der Leesbevorderaars'. Hij ontving de eerste 'Boekwijzer van Langendonk', een prijs die speciaal voor deze uitzonderlijke verdienste in het leven is geroepen. Langendonk zet zich sinds 2008 'onvermoeibaar in voor taalontwikkeling, leesvaardigheid en leesplezier. Hij is de drijvende kracht achter de landelijke programma’s BoekStart en de Bibliotheek op school en werkt als programmamanager van Kunst van Lezen al 16 jaar bevlogen aan een landelijk dekkende voorziening van lokale brede leesbevorderingsnetwerken,' aldus de initiatiefnemers van de onderscheiding.

    Op de foto vlnr: Ronald Huizer (KB), Mark Deckers (Rijnbrink), Adriaan Langendonk (Stichting Lezen & KB) en Tamar van Gelder (Stichting Lezen)

    13 juni 2025
  • De Fantastische Unie lanceert 'inspiratiewebsite' Feniksboeken.nl
    De Fantastische Unie lanceert 'inspiratiewebsite' Feniksboeken.nl

    De Fantastische Unie, het Nederlands-Vlaams samenwerkingsinitiatief voor het Nederlandstalige ‘fantastische’ genre, heeft onlangs een nieuwe website gelanceerd waarop ruim 2900 ‘fantastische’ boeken te vinden zijn, zowel oorspronkelijk Nederlandstalig als vertaald. Met deze website, Feniksboeken.nl genaamd, hoopt De Fantastische Unie lezers te inspireren hun volgende ‘fantastische’ boek te vinden, maar ook boekhandels en geïnteresseerden informatie te bieden over het ruime aanbod dat er te vinden is in de genres sciencefiction, fantasy, horror en aanverwante ‘fantastische’ genres en youngadultboeken met ‘fantastische’ elementen.

    12 juni 2025
  • Xander kondigt verschijning nieuwe roman Lucinda Riley aan
    Xander kondigt verschijning nieuwe roman Lucinda Riley aan

    Vier jaar na het overlijden van Lucinda Riley kondigt uitgeverij Xander aan dat op 14 oktober haar nieuwe roman Het laatste lied verschijnt. Lucinda Riley schreef Het laatste lied als Lucinda Edmonds, en het verhaal is nu bewerkt en nieuw leven ingeblazen door haar zoon Harry Whittaker, co-auteur van Atlas. Het verhaal van Pa Salt. Xander spreekt van een 'meeslepend verhaal over liefde en hartverscheurend verlies, dat zich afspeelt aan de ruige westkust van Ierland én in het swingende Londen van de sixties'. De Nederlandse vertaling zal nog vóór de Engelse editie verschijnen.

    12 juni 2025
  • Fonds BJP: 22 boeken in 2024
    Fonds BJP: 22 boeken in 2024

    Het Fonds Bijzondere Journalistieke Producties (FBJP) heeft vorig jaar 22 boeken gesubsidieerd. Dat staat in het jaarverslag van 2024. Daarvan werden er 13 ondersteund in het kader van de regeling Onderzoeksjournalistiek en 9 in het kader van de regeling Beeldende en Verhalende Journalistiek. Ook is de recoupementregeling aangepast. Voortaan hoeven auteurs pas vanaf een oplage van 2.000 exemplaren maximaal 10% van hun royalty's per jaar in te leveren (al gaan auteurs pas afdragen nadat het voorschot van de uitgever is verrekend). Daar staat tegenover dat de maximaal terug te betalen subsidie is gestegen van 75% naar 100%. Het FBJP ontving via deze regeling vorig jaar 37.312 euro aan royaty's.

    12 juni 2025
  • Robin Block wint J.C. Bloem poëzieprijs
    Robin Block wint J.C. Bloem poëzieprijs

    Op Tweede Pinksterdag ontving Robin Block voor zijn bundel Handleiding voor ontheemden uit handen van Trijn Jongman, wethouder cultuur van de gemeente Steenwijkerland, de Mr. J.C. Bloem Poëzieprijs. 

    De jury schrijft over de winnende bundel onder meer: 'Deze "handleiding" is een reis in meerdere opzichten – het is zowel een reis door het moderne Indonesië, als een zoektocht naar zijn identiteit in relatie tot die van zijn voor- en grootouders. Hier is iemand aan het woord die zijn zoektocht doorleefd heeft, letterlijk en figuurlijk een grote reis ondernam en van persoonlijke geschiedenis switcht naar onze gezamenlijke geschiedenis.'

    De J.C. Bloem-poëzieprijs wordt tweejaarlijks uitgereikt aan de tweede bundel van een veelbelovende Nederlandstalige dichter. De jury koos de winnende bundel uit 29 inzendingen, alle verschenen in de jaren 2023-2024. De overige genomineerden waren Anne Provoost (Decem) en Yentl van Stokkum (Winterbloeiers). Aan de prijs is een geldbedrag van 2500 euro verbonden.

    Block werd voor zijn bundel Handleiding voor ontheemden vorig jaar ook al bekroond met de Herman de Coninckprijs.

    10 juni 2025
  • Dua Lipa roept De Groene Waterman uit tot 'Bookshop of the Month'
    Dua Lipa roept De Groene Waterman uit tot 'Bookshop of the Month'

    Afgelopen zaterdag heeft popster Dua Lipa de Antwerpse boekhandel De Groene Waterman in het zonnetje gezet in haar nieuwe  rubriek  service95bookclub op Instagram, waarin ze onafhankelijke boekhandels in de kijker zet die helpen 'to read the world differently'. Dua Lipa omschrijft De Groene Waterman als een 'cozy spot in Antwerp that has been serving up alternative reads and magazines for nearly 6 decades, which means they really know what they’re talking about. As a cooperative they celebrate original, tought-provoking reads that spark ideas and conversations.'

    Dua Lipa deelt al enige tijd via haar nieuwsbrief, podcast en haar lifestyle‑ en cultuurplatform @service95 op Instagram aanbevelingen (van boeken en muziek tot mode en maatschappelijke thema’s), interviewt ze schrijvers en activisten over de hele wereld en daarnaast zet ze onafhankelijke en literaire hotspots in de kijker. Ze toert op dit moment door Europa met haar Radical Optimism Tour; na haar twee concerten in Amsterdam op 3 en 4 juni geeft ze in Antwerpen drie concerten op 11, 12 en 13 juni.

    10 juni 2025
Meer nieuws laden...